Silvestr v Jižních čechách       2006-12-29   

Letošního Silvestra, jsme jeli strávit do Hvožďan u Bechyně. Hledání této chalupy nebylo opět lehké, jelikož se začala hledat na poslední chvíli. Ale Karel jako vždy to bravůrně zvládl. Odjez měl každý naplánovaný trochu jinak. Chalupa byla zamluvena od středy do pondělí. My s Vlastikem jsme se rozhodli jet do Hvoždaň již ve středu. Na chalupu jsme měli dorazit mezi desátou a jedenáctou hodinou. Od nás jsme vyráželi před devátou hodinou. Ve Vestci jsme se však otáčeli a mířili zpátky, jelikož jsme nechali dobroty v lednici. I přes malé zdržení jsme dorazili na jedenáctou hodinu. Chalupu jsme našli bez problémů. V chalupě na nás čekali majitelé, kteří již topili, ale i přes to tam nebylo moc velké teplo. V chalupě již tři měsíce nikdo nebyl. Po zabydlení, přestěhování nábytku, vybalení jídla jsme vyrazili na obhlídku vesnice. Navštívili jsme místní výstavu betlémů, která se nám velmi líbíla a ze které jsme si přinesli i malé suvenýry v podobě svícnu a keramické rybičky. Po návratu do chalupy jsme zjistili, že nesvítí světla. A tak jsme zavolali majitelce, která poslala svého tatínka, aby se to pokusil opravit. Naštěstí to byly jen pojistky, a tak oprava proběhla celkem rychle. Rodiče majitelů bydlí kousek nad chalupou v takovém "malém" baráčku. U chalupy mají králíky, které chodí pravidelně krmit.

Ve čtvrtek ráno jsme se vydali na výlet do Tábora. V Táboře jsme měli menší problém s parkováním a tak jsme nakonec zaparkovali u Tesca. Z Tesca do centa Tábora to bylo přibližně 4,5 kilomentu, takže jsem se pěkně prošli. Cestou jsme se posilnili v bufetu dršťkovou polévkou, sekanou a chlebíčky. V Táboře jsme navštívili Husitské muzeu a Táborské středověké podzemí, které se rozkládá téměř pod celým náměstím Tábora. Po prohlídce jsme se vydali na posilněnou do cukrárny a poté jsme se šli podívat na vež Kotnov. Cesta zpátky k autu utekla vcelu rychle. Po hodinovém nákupu v Tescu nás čekalo nemilé překvapení v podobě sněhové vánice. Do Hvožďan byla cesta autem pěkně dlouhá a náročná.

V pátek dopoledne jsme se sněhem vydali k řece Lužnici kde mělo být otevřeno v jedné hospodě u Instaláčka. Otevřeno bylo, ale spíše než o hospodu se jednalo o takový lepší bufet. Polévku však měli vynikající. Na dvanáctou hodinu měl dorazit Karel s Adélou a tak jsme se v místním bufetu moc nezdrželi. Po příjezdu Karla a Adély a jejich ubytování jsme se vydali na pěší výlet do Bechyně. Cesta vedla okolo obory a končila pod zámkem v Bechyni. Po obhlídce zámku jsme se vydali na náměstí kde jsme trochu předčasně povečeřeli. Pak už nás jen čelakala malá bojovka směrem Hvožďany a to okolo Lužnice až k bufetu. V místním bufetu jsme se trochu zapoměli a tak Vlastik musel doběhnout otevřít Mlokům, kteří dorazili po osmé hodině večerní. Jako pozornost podniku jsme dostali misku domácích škvarků, někteří z nás to zapíjeli malinovicí, po které se druhý den necítili zrovna nejlépe. Od Mloků jsme všichni dostali zajímavou hru z Thajska. Kdo měl zájem tak si mohl prohlédnou moc pěkné fotky z jejich dovolené.

Wikipedia.org - Jaderná elektrárna Temelín byla plánována ještě za socialistického Československa jako jedna z hlavních staveb energetického systému bývalé RVHP. Výstavba elektrárny byla schválena roku 1980 a se stavbou se začalo v roce 1987. Po roce 1989 se stavba začala výrazně protahovat. Roku 1993 byla nakonec schválena dostavba prvního a druhého bloku z původně plánovaných čtyř. Zkušební provoz prvního bloku byl zahájen 10. června 2002, druhého 18. dubna 2003. JETE je vybavena dvěma tlakovodními reaktory, každý o tepelném výkonu 3000 MW a elektrickém výkonu 1000 MW (VVER-1000). Jako palivo slouží oxid uraničitý UO2 s 3,5 % obohaceného uranu 235. V reaktoru je celkem 92 tun paliva. V aktivní zóně je v přesně stanovených pozicích umístěno 163 palivových souborů a 61 regulačních tyčí. Každý palivový soubor sestává z 312 palivových proutků, 18 vodicích trubek a z jedné centrální měřicí trubky. Palivový cyklus je čtyřletý, čtvrtina paliva se vyměňuje jednou za rok. K reaktoru jsou připojeny čtyři parogenerátory, každý o výkonu 1470 tun páry o teplotě 278°C za hodinu.

Na druhý den se Karel, Adéla, Mlok a Martina vydali na prohlídku Temelína. My s Vlastikem jsme se rozhodli navštívit město Písek. Společně jsme se setkali v Týně nad Vlatvou, kde jsme ještě viděli zbytky hradu a malé otáčivé hlediště. Poté jsme se vydali na nákup do Bechyně. Večer se šlo znovu do bufetu k Instaláčkovi. Karel měl jasno již předem, že malinovici si rozhodně nedá. Tentokrát jsme dostali jako pozornost podniku pár chlebíčků s rybí pomazánkou.

Hrady.cz - Hrad Dobronice u Bechyně vznikl patrně na počátku 14. století. Od roku 1322 byl sídlem vladyckého rodu, který se po něm psal. V roce 1455 přešel do rukou Rožmberků. Na počátku 16. století byl za pánů ze Rzavého pozdně goticky přestavěn. Roku 1691 se stal majetkem jezuitů, kteří ho do roku 1727 užívali jako letní rezidenci. Po zrušení řádu byl ponechán svému osudu a změnil se ve zříceninu.

V neděli na Silvestra se kromě nás zbytek vydal na výlet. Navštívili zříceninu hradu Dobronice u Bechyně. Jejich návrat byl v celku rychlý. A tak jsme začali kuchtit oběd a připravovat dobrůtky na večer. Večer se hráli hry, popíjelo, mlsalo a tak. O půlnoci nám Vlastik předvedl svůj malý ohňostroj a poté jsme sledovali rachejtle, petardy atd. které odpalovali sousedé. Dokonce se nás pokusili i jednou "zneškodnit". Naštěstí se to obešlo bez následků. A tak vlastně skončil Silvestr.

Libri.cz - Jeden z posledních nejen českých, ale i středoevropských řetězových mostů byl původně postaven podle plánů inženýra Gassnera a B. Schnircha přes Vltavu v Podolsku, kde sloužil 113 let na důležité obchodní cestě z Bavorska do Haliče. Řetězový most v Podolsku sloužil do roku 1960, kdy bylo rozhodnuto o jeho snesení. Ze zahraničí přišla v 60. letech nabídka odkoupení mostu - byla však na štěstí zamítnuta a bylo rozhodnuto most, který byl v roce 1959 prohlášen národní technickou památkou, postavit jinde. Most byl rozebrán a zase složen z 2 000 kvádrů a 1 100 ocelových částí u Markova mlýna. Základní nosnou konstrukci mostu představují čtyři řetězy uspořádané do dvou dvojic. V těchto dvojicích jsou řetězy nad sebou ve svislé rozteči 430 mm. Řetězy jsou uloženy na dvou kamenných pylonech - branách o rozměrech půdorysu 4 x 9 metrů. Výška pylonů nad vozovkou je 10 metrů. Most o osmimetrové šířce byl dán znovu do provozu v roce 1974.

Ráno se jako první sbalili Karel s Adélou. Ostatní se po náročném balení rozhodli zkrátit si chvíli čekání na majitele hrou, a le dříve než jsme jí rozbali byli majitelé ve dveřích a tak jsme se dobalili a vyrazili také k domovu.

Tnx Janě za popisek


Kajass 2007-01-28 15:02:30

Mě osobně se líbila návštěva Temelína, už příjezd byl zajímavý, kvůli husté mlze jsem minuli i 155 metrů vysoké chadící věže. Celá expozice v infocentru je pěkně udělaná, navíc jsme tam byli sami, takže jsme se mohli zaseknout třeba u mlžné komory, kde jsme měli možnost pozorovat úchvatné představení. Ne každý den má člověk možnost vidět na vlastní oči vizualizaci thoriové radioaktivní rozpadové řady.
Pěší výlet kolem Lužnice neměl chybu, bylo krásné počasí, člověk by ani neřekl, že byl konec prosince. Zřícenina hradu Dobronice byla dostatečně romantická a řetězový most dostatečně zajímavý, prostě pohodička.
Co se týče samotného Silvestra.. dle mého názoru byl nějaký unavený, bez života.. čím to bylo, těžko říct. Možná už jsme prostě geronti :-(

Přidání vlastního komentáře k této akci


      Napiš číslo třicettři